Godziny otwarcia: pon.-pt. 13.00-20.00 | sob. 9.00-13.00
tel. 607 803 000 | e-mail: sekretariat@dethloff.pl
W dniach 17.-24.09.2022 r. grupa uczniów Dethloff Deutschschule wraz z dwójką opiekunów spotkała się w Würzburgu z młodzieżą niemiecką z Siebold-Gymnasium w Würzburgu oraz z Gymnasium-Veitshöhheim. Wspólnie wzięli udział w grze polityczno-symulacyjnej POL&IS, którą poprowadzili oficerowie Bundeswehry. Nie jest to już pierwsza tego typu inicjatywa, jednak przez zmianę miejsca organizacji można powiedzieć, iż była to „tradycja w nowoczesnym wydaniu”.
Symulacja POL&IS opiera się na 11 umownych regionach świata oraz organizacjach międzynarodowych. W mieszanych grupach uczestnicy wcielili się w role przedstawicieli danych regionów i musieli przezwyciężać różne sytuacje kryzysowe. Wszystko w grze zależy od współpracy wewnątrz grupy i dynamiki jej działania. Najważniejszą zasadą gry jest to, że nie ma w niej indywidualnego zwycięzcy. Kluczowa jest kooperacja nie tylko w obrębie własnego regionu, ale także na płaszczyźnie światowej. Takie nastawienie uczy sztuki negocjacji, porozumiewania się, szukania kompromisów.
Cała komunikacja bez problemu przebiegała w języku niemieckim. Tam, gdzie występowały trudności, nasi niemieccy kompani okazali się pełni zrozumienia, cierpliwi oraz bardzo pomocni. Ten fakt w znacznym stopniu przyczynił się do tego, że bariery językowe szybko udało się przezwyciężyć, a współpraca w mieszanych grupach uczniowskich przebiegała bez problemów.
Wspólna praca od rana do zmierzchu, nieustanne konsultacje, prezentacje plakatów, stanowisk danego regionu, rozwiązań sytuacji kryzysowych, ale także spontaniczne reagowanie na pytania zadawane na bieżąco podczas wystąpienia; tak naprawdę podstawowym narzędziem umożliwiającym funkcjonowanie w świecie POL&IS jest ciągły kontakt z drugą osobą. A przebiegało to w przyjaznej atmosferze. Szczególnie widoczne to było w czasie wolnym od symulacji, kiedy to wszyscy uczniowie wesoło spędzali czas w swoim gronie. W chwilach wolnych od symulacji globalnej polityki, głównym celem było wzajemne poznanie się uczestników z obu państw oraz integracja. Oczywiście taka ilość wspólnie spędzonego czasu skutkowała nawiązaniem przyjacielskich więzi, które w przypadku niektórych są już liczone w latach.
Ponadto 22.09.2022 uczestnicy mieli przyjemność odwiedzić wyżej wymienione szkoły i mogli zrozumieć jak wygląda system edukacji w Bawarii. Zwiedzanie Würzburga oraz Norymbergi na pewno do najłatwiejszych nie należało, ale piękno architektury, klimat oraz urokliwa pogoda, która wyłoniła się idealnie w dni pieszych wędrówek, zdecydowanie sprawiły, że każdy zajęty był podziwianiem.
Würzburg do zobaczenia za rok!